Atrakcje Buska Zdroju

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Busko Zdrój to miasto znane szczególnie kuracjuszom, do którego każdego roku zjeżdża mnóstwo osób z problemami reumatologicznymi czy neurologicznymi. Busko Zdrój położone jest w województwie świętokrzyskim, co daje nam również dobrą bazę wypadową do zwiedzania regionu.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki o Busku pochodzą już z XII wieku, a prawa miejskie król Zygmunt Stary nadał w wieku XVI. Miasto bardzo dobrze się rozwijało, dzięki powstałej w 1783 roku Kompanii Solnej, niestety w wyniku zaborów rozkwit ten został szybko zahamowany. Na szczęście dla Buska na początku XIX wieku rozpoczęło swoją działalność uzdrowisko, co pozwoliło na nowo rozbudowywać miasto. Zjeżdżali tu kuracjusze, dzięki którym wróciło życie. Wojny światowe również odcisnęły swoje piętno, jednak dzięki rozbudowie uzdrowiska, szpitali i połączeniu kolejowemu Busko Zdrój powoli odzyskiwało swój blask. Dzięki dobrze wykonanym remontom miasto zostało docenione i w 1966 roku uzyskało tytuł najpiękniejszego uzdrowiska w kraju.

Nazwa miasta

Potocznie nazwa miasta zapisywana jest Busko Zdrój bez myślnika. Jednak urzędowo zatwierdzoną nazwą jest Busko- Zdrój. Początkowo słowniki uważały obie formy za poprawne, od jakiegoś jednak czasu wszystkie miejscowości noszące w nazwie człon zdrój piszemy z myślnikiem. 

Życie miasta

Busko Zdrój zajmuje powierzchnię ponad 12 km2 i mieszka tu około 17 tysięcy osób. Miasto tętni życiem głównie w okolicach uzdrowiska w okresie wiosenno- letnim. Opieka nad kuracjuszami, wynajem noclegów to też główne zajęcie mieszkańców. Od kilkunastu lat zwiększa się też ilość wydarzeń kulturalnych, m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamróz.

Zabytki Buska

Historia nie obeszła się zbyt delikatnie z miastem, przez co wiele zabytków zostało zniszczonych i zdewastowanych. Jednak już przy pierwszym spacerze rzuca się w oczy niezwykły układ urbanistyczny, który został wpisany do rejestru zabytków. Najpiękniejszym miejscem jest oczywiście zespół uzdrowiskowy z Parkiem Zdrojowym, Łazienkami i kaplicą Św. Anny. To tutaj głównie spotkamy spacerujących turystów. Warto jednak swoje kroki skierować w stronę zespołu klasztornego Norbertanów a także drewnianego kościoła wraz ze starym cmentarzem. W mieście odnajdziemy ślady Żydów, którzy mieli swój wkład w budowanie miasta, jednak jedyna widoczna pamiątka synagoga została zmieniona w pasaż handlowy.

Busko Zdrój dla zdrowia

W mieście najwięcej jest kuracjuszy, którzy dostają skierowania na NFZ. Jednak coraz częściej przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą odpocząć w cichym miejscu a jednocześnie zadbać o swoje ciało i ducha. Dobrą reklamą dla miasta było pojawienie się jako tło akcji w serialu "Ojciec Mateusz", który cieszy się dużą oglądalnością.

Busko swoje walory zawdzięcza wodzie o dużym stopniu mineralizacji . Część z tych wód uznano za wody lecznicze. Znajdziemy tu zarówno wody słodkawe jak i solankowe, które znajdują się skałach jurajskich. Warto przyjechać do Buska choćby na weekend i przekonać się o jego walorach turystycznych i uzdrowiskowych.

Artykuł powstał przy współpracy z Sanatorium Bristol w Busku Zdroju.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

© 2015 Sitte.pl

Search