Przygotuj się na wiosenne przejażdżki

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wiosna to okres, w którym rowerzyści z większą ochotą wyruszają na dłuższe trasy. Odpowiednio dobierając odzież i akcesoria, zyskać można pewność bezpiecznej i wygodnej jazdy w każdych warunkach. O czym nie wolno zapomnieć, przygotowując wyposażenie jednośladu na wiosenne przejażdżki?

Ubrania rowerowe

Pierwsze ubrania rowerowe zaczęły się pojawiać dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy w miastach na dobre zagościły jednoślady z dwoma kołami o tych samych rozmiarach. Konieczność opracowania praktycznych strojów wynikała ze zwiększenia roli kobiet w społeczeństwie. Charakterystyczne dla okresu wiktoriańskiego ciężkie spódnice, obcisłe gorsety czy kloszowane halki znacząco ograniczały swobodę ruchów podczas jazdy. Na rynku zaczęła więc pojawiać się typowa odzież użytkowa, którą z czasem docenili także mężczyźni. Praktyczne kostiumy stopniowo wyewoluowały w znane obecnie stroje na rower, których projektanci starają się łączyć funkcjonalność z aktualnymi trendami modowymi.

Wiosenne stroje na rower

Syntetyczne włókna teoretycznie nie przepuszczają powietrza, jednak odzież kolarska najczęściej powstaje właśnie ze sztucznych tkanin. Aby usprawnić wentylację i odprowadzanie wilgoci, stosuje się materiały o porowatej strukturze, wyposażone w elastyczne wstawki. Zaletą koszulek z syntetycznych tkanin jest ich lekkość. Doskonale przylegają do ciała i bardzo szybko schną, co pozostaje nie bez znaczenia podczas jazdy w wiosennym deszczu. Istotną częścią kompletu jest także potówka - mocno przylegająca odzież kolarska, zakładana pod warstwę wierzchnią. Odpowiada ona zarówno za pochłanianie potu, jak i zabezpieczanie ciała przed chłodem.

Odzież kolarska na wiosnę

Ważnym elementem stroju rowerowego są spodenki. Modele o luźnym kroju mogą łatwo się podwinąć pod wpływem wiatru. W przeciwieństwie do spodenek obcisłych nie wywołują jednak ucisku, przez co wielu kolarzy preferuje takie rozwiązanie. Dobrym wyjściem jest wybór spodni na szelkach lub wariantu 2 w 1, w którym na obcisłe spodenki nakładane są luźne. Takie komplety bardzo dobrze trzymają się ciała podczas jazdy, ze względu na obecność wygodnych zapięć. Na wiosnę warto zainwestować także w nowe buty. Do jazdy rekreacyjnej wystarcza zwykle tradycyjne obuwie sportowe, przeznaczone np. do joggingu. Profesjonalni kolarze powinni jednak rozejrzeć się za modelem dedykowanym jeździe rowerowej, ze specjalnie wyprofilowaną podeszwą.

Akcesoria rowerowe

Kompletne stroje na rower warto uzupełnić także dodatkowymi akcesoriami. Do ochrony dłoni przed nadmiernymi otarciami od kierownicy przydadzą się rękawiczki, a w formie elastycznego i wytrzymałego zabezpieczenia stóp - skarpety rowerowe. Akcesoria i ubrania rowerowe dla kobiet i mężczyzn posiada w swojej ofercie sklep marcoowear.pl, gdzie znaleźć można interesujące kolekcje na wiosnę. Przy okazji warto pamiętać także o bezpieczeństwie. Żaden kolarz nie powinien w tym okresie zapomnieć o kasku rowerowym, spełniającym wszystkie unijne normy. Znaczenie mają również okulary, które zapewnią ochronę przed promieniami UV, pyłem i wiatrem.

 

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.