Jak stosować preparat Miedzian?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miedzian to preparat wykazujący szerokie spektrum działania grzybobójczego. W profesjonalnych sklepach ogrodniczych mamy spory wybór preparatów Miedzian, które przeznaczone są do oprysku warzyw i owoców. Preparat należy stosować w odpowiednim stężeniu, w zależności od gatunku rośliny czy choroby, z którą się zmagamy. Miedzian można stosować również jako oprysk prewencyjny.

Preparat Miedzian

Miedzian jest specjalistycznym preparatem ogrodniczym, który wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Substancją czynną Miedzianu jest miedź w postaci tlenochlorku miedzi - 50%. Warto podkreślić, że Miedzian występuje pod wieloma markami, dlatego warto zwracać uwagę nie tyle na nazwę preparatu, co na jego skład. Bez większych problemów Miedzian kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, a także w sprzedaży online. Substancja jest przeznaczona do użytku w uprawach masowych, jak i prywatnych - sprzedawana jest w postaci proszku przeznaczonego do sporządzania oprysków. Cena opakowania nie jest wysoka, zwykle w sklepach ogrodniczych zapłacimy 6-20 złotych, w zależności od wielkości opakowania.

Na co stosować Miedzian?

Miedzian jest substancją bezpieczną, dlatego można go wykorzystywać bezpiecznie w uprawach przeznaczonych do spożycia. Stosowany jest do zwalczania różnorodnych chorób grzybowych, które atakują krzewy owocowe, drzewa owocowe czy jednoroczne warzywa. Działa między innymi na parcha jabłoni, mączniaka rzekomego, septoriozę liści, szarą pleśń, zarazę ogniową, zgorzel bakteryjną czy kanciastą plamistość. Preparat stosuje się do oprysków grusz, jabłoni, śliwek, cukinii, ziemniaków, ogórków czy pomidorów. Niekiedy koniecznych jest kilka oprysków, by zlikwidować ogniska choroby. Wiele zależy od rodzaju rośliny oraz od stopnia zaawansowania schorzenia.

Jak stosować oprysk roślin?

Miedzian przeznaczony jest do przygotowywania oprysków ręcznych. Dokładne dawkowanie preparatu znajduje się na opakowaniu produktu - standardowo 15 gramów Miedzianu wystarczy do przygotowania 7,5 litra cieczy użytkowej. Dawki środka są różne, zależą od choroby, którą chcemy zwalczyć lub od rodzaju opryskiwanej rośliny. Preparat do oprysków należy sporządzić bezpośrednio przed przystąpieniem do opryskiwania roślin. Do opryskiwania roślin warto wybrać ciepły, pogodny dzień - Miedzian najlepiej jest stosować wczesnym rankiem lub wieczorem, by liście roślin nie były narażone na palące słońce. Dzień powinien być również bezwietrzny lub ze słabym wiatrem, by oprysk nie był znoszony i wykazał zadowalającą skuteczność. Opryskiwanie owoców lub warzyw Miedzianem powinno się powtórzyć po około 7 - 10 dniach, w zależności od zaleceń producenta. Miedzian jest bezpiecznym preparatem dopuszczonym do użycia nawet w uprawach ekologicznych, jednak zalecany jest 7-dniowy okres karencji po stosowaniu oprysku, w czasie którego nie powinno się spożywać owoców i liści opryskiwanych roślin. W przypadku działania prewencyjnego, Miedzian często stosowany jest w okresie kwitnienia, jeszcze przed zawiązywaniem się owoców.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.