Konto firmowe: fakty i mity

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rachunki dedykowane przedsiębiorcom to standardowa oferta banków. Chociaż wydawać by się mogło, że o tego typu kontach wiemy już wszystko, wiele informacji może wprowadzać w błąd. Warto więc poznać najważniejsze fakty i mity dotyczące rachunków dla przedsiębiorców, by bez obaw korzystać z nich na cele firmowe.

Konto firmowe? Na temat rachunków firmowych powstało wiele mitów, które mogą zniechęcać do skorzystania z oferty banków. Poniżej prezentujemy tylko kilka wybranych, które są najczęściej powielane.

  • Konto dla jednoosobowej firmy jest obowiązkowe

Mit. Nie istnieją żadne przepisy, które wymagałyby od przedsiębiorców zakładania rachunków firmowych na potrzeby prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma prawo korzystać z rachunku osobistego na cele firmowe. Niestety, nie wszystkie banki w swoich regulaminach dopuszczają dokonywanie przelewów np. na konto US czy ZUS, jeśli są to opłaty związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą.

  • Wszystkie banki pobierają opłaty za konto firmowe

Mit. Chociaż w wielu bankach prowadzenie rachunku firmowego jest płatne, nie wszystkie oferty są identyczne. Przykładowo, Rachunek Firmowy w Toyota Bank jest darmowy – pod warunkiem utrzymania miesięcznego salda na poziomie 25 tys. zł.

W wielu bankach darmowe jest nie tylko prowadzenie rachunku, ale również wypłacanie gotówki z bankomatów czy wydanie karty płatniczej do rachunku.

  • Przelewy z rachunku firmowego często są bezpłatne

Fakt. Niektóre banki nie pobierają opłat za standardowe przelewy wychodzące z konta firmowego. Część instytucji nakłada natomiast pewne limity, tj. kilka przelewów w miesiącu jest bezpłatnych, a za pozostałe trzeba zapłacić.

  • Internetowe konto dla firmy jest bezpieczne

Fakt. Coraz więcej banków oferuje konta z dostęp do bankowości elektronicznej, ale nie wszyscy przedsiębiorcy są do nich przekonani. Obawiają się, że pieniądze ulokowane na takich rachunkach są dużo bardziej zagrożone kradzieżą.

Należy mieć świadomość, że bankowość elektroniczna jest bardzo dobrze zabezpieczona. Często zdarza się, że logowanie odbywa się dwoma etapami, np. wpisaniem loginu i hasła, a następnie podaniem kodu przesyłanego na wskazany numer telefonu. Ponadto każda transakcja wymaga autoryzacji, tj. potwierdzenia kodem SMS-owym otrzymywanym na wskazany numer telefonu.

Konto firmowe warto założyć

Chociaż rachunek firmowy nie jest obowiązkowy, warto go założyć. Odpowiednio wybrane konto ma bowiem wiele zalet. Do najważniejszych korzyści zalicza się m.in. możliwość:

  • łatwiejszego kontrolowania płynności finansowej
  • skorzystania z dodatkowych produktów bankowych na korzystnych warunkach, np. linii kredytowej.

Ponadto rachunek firmowy pozwala m.in. zachować przejrzystość finansów przedsiębiorstwa. Ponadto takie rozwiązanie może być praktyczne w przypadku kontroli skarbowej. Urzędnik nie zainteresuje się bowiem wpływającymi środkami z innych źródeł, które mogłyby trafić na rachunek osobisty.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.