Insektycydy czyli owadobójcze środki ochrony roślin

Insektycydy czyli owadobójcze środki ochrony roślin

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Insekty bardzo często sieją spustoszenie w ogrodzie i na polu. W takiej sytuacji trzeba działać szybko. Skuteczną bronią przeciwko nim są chemiczne środki ochrony roślin, które zaliczane są do insektycydów. Preparaty te można podzielić między innymi ze względu na to, w jaki sposób wnikają do ciała owadów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą sprzedającą środki ochrony roślin Konin

Pierwsza droga to droga bezpośrednia, na przykład przez ciało lub drogi oddechowe. Drugą drogą jest ta pośrednia, na przykład poprzez zatruty, spożyty przez owada pokarm. W pierwszej grupie można wyodrębnić insektycydy oddechowe lub kontaktowe zaś w drugiej, środki żołądkowe. Ze względu na swoją wysoką skuteczność, także na skutek stopniowego udoskonalania w miarę upływu lat, tego rodzaju środki ochrony roślin są powszechnie stosowane na całym świecie.

Insektycydy kontaktowe

Mają łatwość przenikania przez naskórek owada i zdolność rozpuszczalności w tłuszczach. Działają blokując koordynację ruchów, powodując drgawki oraz skurcze ciała, co doprowadza insekta do śmierci.

Insektycydy oddechowe

Wnikają do organizmu insektów poprzez organy oddechowe. Mają postać pary lub gazu. Powodują śmierć, będącą następstwem zablokowania enzymów oddechowych. Niestety środki te nie działają selektywnie, więc do ich rozpylenia potrzebna jest specjalna, wykwalifikowana ekipa, która zrobi to umiejętnie. Ponadto preparaty oddechowe wykazują się dużą toksycznością. Najlepiej jest nie stosować ich na własną rękę. Plusem jest to, że te środki ochrony roślin działają na wszystkie stadia rozwojowe insektów oprócz jaj.

Insektycydy żołądkowe

Mają działanie toksycznie dopiero wtedy, kiedy z zatrutej rośliny dostaną się do układu pokarmowego insekta. Najczęściej stosuje się je do gleby. Pobierane przez korzenie roślin i transportowane do części naziemnych, zostają zjadane przez owady, które w następstwie tego giną.

Chociaż insektycydy wykazują się naprawdę dużą efektywnością, należy wziąć pod uwagę, że nie mają działania wybiórczego. Oznacza to możliwość zatrucia pożytecznych owadów, takich jak pszczoły, Przed zastosowaniem tych środków należy się upewnić, jak długo pozostają one aktywne po zastosowaniu. Może się tak zdarzyć, że gleba i rośliny będą zatrute aż do 14 dni po użyciu insektycydu. Z drugiej strony, środki silnie działające kontaktowo, szybko parują i degradują się i nie powinny stanowić zagrożenia dla pszczół jeżeli zastosuje się kilkugodzinną prewencję. Przed jakimikolwiek działaniami należy rozwiać wątpliwości, na przykład zwracając się do konsultanta w sklepie z tego typu środkami. Powinien on udzielić rzetelnych informacji. Warto także dokładnie czytać instrukcję producenta.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search