Ulubione gryzonie

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi pupilami nierzadko stają się gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam trochę więcej niż wyłącznie chomiki i myszki. W efekcie w gronie naszych ulubieńców znalazła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z dalekiego Chile. Koszatniczki oczarowały uczucia Polaków swoim wizerunkiem i łatwością hodowli. Chociaż nie jest to gryzoń nadto wymagający, to jak każde zwierzę wymaga dostosowanego postępowania ze strony człowieka. W jaki sposób w takim razie zadbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga w pierwszej kolejności własnego kąta. Sklepy zoologiczne, widząc wzrastające zainteresowanie gryzoniami, oferują coraz więcej funkcjonalnych klatek, w których zwierzątka mają zapewnione właściwe warunki. Miejmy na uwadze, że koszatniczki powinny mieć klatkę dobraną miarą do swych potrzeb, nie powinna to być maleńka klatka dla gryzoni, kupmy wielopoziomową klatkę, gdzie pomieszczą się konary, po których koszatniczka przepada się wspinać.

Niezwykle znacząca jest także właściwa dieta. Roślinożerne koszatniczki uwielbiają te ziarna dla gryzoni, które wyprodukowano specjalnie dla nich. Sucha karma dla gryzoni, zboża i trawa – to menu jest podstawą dla koszatniczki. Koszatniczki powinny mieć też ciągły dostęp do siana dla gryzoni i rzecz jasna do świeżej wody. Koszatniczkom nie wolno podawać również cukru pod żadną postacią.  

Menu jak również klatka to nie komplet. Właściwe zabawki to następna ważna sprawa. Energiczne z natury koszatniczki pragną ruchu, więc ich wybieg powinien mieć nie tylko stosowne rozmiary, ale też oprzyrządowanie. Zazwyczaj będzie to duża karuzela.

Oprócz regularnego czyszczenia klatki niezmiernie znaczące jest także zabawa z koszatniczką poza klatką. W ten sposób zdoła ona bez ograniczeń pobiegać, co w wypadku tak aktywnego gryzonia jest rzeczą bardzo ważną. Każdy kto chciałaby mieć koszatniczkę w swym mieszkaniu musi także pamiętać o jednym. Koszatniczka choć nie jest zanadto wymagającym lokatorem, natomiast może utrudnić żywot swą hałaśliwością. Gryzienie prętów czy gałązek, gonienie po klatce a także w karuzeli przez niemal całą dobę – z takimi dźwiękami należy się liczyć w chwili, kiedy sprowadza się do domu koszatniczkę. Chociaż hałaśliwa i energiczna, będzie niezwykle zajmującym towarzyszem w naszym mieszkaniu, a obserwowanie jej w trakcie zabawy zdoła uczynić dużo radości.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.