Konto osobiste nie wystarczy. Poznaj powody posiadania rachunku oszczędnościowego

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Chociaż nieznaczna część polskiego społeczeństwa (głównie osoby starsze) nie posiadają rachunku bankowego, konto osobiste wydaje się być koniecznością. Warto jednak rozważyć założenie konta oszczędnościowego pozwalającego na gromadzenie wolnych środków z myślą o przyszłości. Sprawdź dlaczego.

Konto osobiste jest potrzebne choćby do tego, by móc przyjmować comiesięczne wpływy z tytułu wynagrodzenia o pracę. Okazuje się jednak, że nie wszyscy dysponują rachunkiem bankowym, trzymając pieniądze w przysłowiowej "skarpecie". Skoro część społeczeństwa nie posiada konta osobistego, znacznie większe grono tym bardziej nie posiada rachunku oszczędnościowego. Warto więc rozważyć jego otwarcie.

3 powody, dla których warto wybrać konto oszczędnościowe

Nie przekonuje cię posiadanie konta oszczędnościowego? Poznaj powody, dla których warto rozważyć założenie takiego rachunku.

  • Pozwala zabezpieczyć się przed nieplanowanymi wydatkami – posiadając oszczędności, możesz wykorzystać je w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, zamiast zaciągać kredyt.
  • Konto oszczędnościowe jest oprocentowane w przeciwieństwie do rachunku osobistego – można zyskać nawet 2,25 proc. w skali roku, jak na lokacie (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-zoska-pro).
  • Konto oszczędnościowe motywuje do gromadzenia środków finansowych. Pozwalając oddzielić oszczędności od bieżących finansów, eliminuje zbędne wydatki.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

Każdy bank posiada w swojej ofercie co najmniej jedno konto oszczędnościowe. Warto więc przyjrzeć się konkretnym rozwiązaniom, by wybrać opcję idealnie dopasowaną do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Istotne jest nie tylko oprocentowanie, ale wiele innych parametrów.

Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę m.in. na:

  • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • opłaty za przelewy wychodzące – z reguły pierwszy przelew jest darmowy, a pozostałe płatne,
  • dodatkowe kryteria pozwalające uzyskać promocyjne oprocentowanie.

Decydując się na konkretne konto oszczędnościowe, określ cel oszczędzania. Jeżeli chcesz stworzyć tzw. poduszkę finansową w razie nieprzewidzianych wydatków w najbliższej przyszłości, standardowe konto oszczędnościowe będzie wystarczające. Jeżeli natomiast planujesz oszczędzać z myślą o emeryturze, postaw na rachunek IKE – oprocentowaniem nawet do 3,00% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/rachunek-ike).

Konto oszczędnościowe nie musi by drogie

Ba, jak pokazuje ranking kont przygotowanych przez Idea Bank, konto oszczędnościowe wcale nie musi wiązać się z żadnymi opłatami za otwarcie czy prowadzenie rachunku (źródło: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych). Często nie jest wymagane posiadanie konta osobistego, aczkolwiek niekiedy jest to dodatkowym atutem pozwalającym np. na podwyższenie standardowego oprocentowania.

Jeżeli chcesz oszczędzać, ale nie chcesz płacić za prowadzenie rachunku oszczędnościowego, wybierz taką opcję. Szerokie możliwości w tym zakresie sprawiają, że znajdziesz rozwiązanie dopasowane do twoich oczekiwań i potrzeb.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.