Outsourcing programistów

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niedobory w działach IT to obecnie norma, a firmom niekiedy brak pomysłów jak temu zjawisko zaradzić. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być outsourcing programistów. Na czym polega outsourcing i jakie są zalety tego rozwiązania?

Outsourcing to określenie pochodzące z języka angielskiego, które oznacza wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa pewnych realizowanych przez nie samodzielnie funkcji i ich przekazanie do wykonywania innym podmiotom. To więc nic innego jak zlecenie wykonania danej usługi podmiotom zewnętrznym. Firmę, która zleca outsourcing interesuje tylko efekt końcowy. Okazuje się, że taka usługa niekoniecznie musi być droga, zwłaszcza w przypadku outsourcingu programistów.

Idea outsourcingu

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing programistów ze względu na oszczędności, które są szczególnie widoczne w dłuższym okresie czasu. Pozwala to na zajęcie się głównymi zadaniami i celami firmy. Nie chodzi w tym przypadku o oddelegowanie części podstawowej działalności firmy, ale o przekazanie dalej działań, które nie są bezpośrednio związane z założeniami strategicznymi danego przedsiębiorstwa.

Wielokrotnie samodzielne rekrutowanie pracowników IT, w tym programistów niesie ze sobą znacznie większe koszty niż zdecydowanie się na ich outsourcing. Ponadto brak doświadczenia  w prowadzeniu rekrutacji kończy się często skompletowaniem zespołu o zbyt małych czy niewystarczających umiejętnościach.

Outsourcing programistów

W ostatnim czasie outsourcing programistów stał się bardzo popularny. Obecnie każda licząca się na rynku firma stawiać musi bowiem na innowacyjność, co nieodłącznie związane jest z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Systemy CRM czy nowoczesne aplikacje to nieodzowne elementy funkcjonowania przedsiębiorstw. Jednak koszty pozyskiwania kadry programistycznej oraz stworzenia własnego zaplecza IT w firmie bywają bardzo wysokie. Związane jest to z tym, że zapotrzebowanie na programistów na rynku jest ogromne i nie mogą oni opędzić się od ofert pracy. Poza tym dla osób, które nie są fachowcami w tej dziedzinie problemem jest znalezienie fachowców, którzy spełniliby pokładane w nich oczekiwania. Poza tym technika idzie cały czas do przodu i za nowościami ciężko jest nadążyć.

W takiej sytuacji outsourcing programistów wydaje  się być rozwiązaniem bardzo sensownym. Warto na niego postawić także wtedy, gdy nastąpi nagła potrzeba chwilowego przeskalowania zespołu IT. To w tej sytuacji najszybszy sposób na pozyskanie nowych pracowników do zespołu na dany okres czasu. Dobry outsourcing programistów cechuje się doborem specjalistów, którzy w 100% spełniają oczekiwania klienta. W razie ewentualnego niezadowolenia można z usług outsourcingowych niemal natychmiast zrezygnować.

 Czy warto stawiać na outsourcing programistów?

Wydaje się, że to rozwiązanie ma w zasadzie same plusy. Z wybranego specjalisty w każdym momencie można zrezygnować, jeśli nie spełni on pokładanych w nim oczekiwań lub wymienić go na innego. Ponadto w takiej sytuacji odpadają koszty samodzielnego poszukiwania programistów czy wyposażania ich w potrzebny sprzęt. Kolejnym ważnym czynnikiem jest ten czas. W normalnym trybie poszukiwania programisty mogą trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku outsourcingu odbywa się to niemal od ręki.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.