Pożyczka pod zastaw nieruchomości

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Może się zdarzyć w życiu każdego z nas taka sytuacja, że braknie gotówki nie tylko na inwestowanie, lecz nawet na zwykłe, podstawowe wydatki. Czasem też brak płynności gotówkowej może nie być to podyktowany ciężką sytuacją, ale chwilowymi trudnościami, uniemożliwiając nam na przykład zainwestowanie w coś w co warto zainwestować. Co wtedy można zrobić? Trafnym pomysłem może się okazać pożyczka pod zastaw mieszkania.

Pożyczka taka polega na tym, iż poręczeniem spłaty zaciągniętego kredytu jest posiadana nieruchomość - mieszkanie, dom i inne. Jak zawsze w przypadku operowania na znacznych sumach powinno się zbadać wszelkie zalety i wady takiego rozwiązania oraz ocenić swoje możliwości - nie są to bowiem małe kwoty i może się zdarzyć tak, iż przy złej ocenie swych możliwości pożyczkobiorca wpędzi się w spore problemy.

Jedną z głównych zalet pożyczki pod zastaw nieruchomości jest to, że spłacać ją można w sporo dłuższym okresie czasu niż typowy konsumencki kredyt oferowany w banku. Możliwość spłaty tego zadłużenia w okresie nawet do 25 lat powoduje, że jest to rozwiązanie z pewnością godne uwagi. Trzeba jednak w tym miejscu pamiętać, że nieruchomość pod zastaw jest uprawniony wydać tylko właściciel - banki nie dają takiej opcji dla osób trzecich, co jest naturalnie spowodowane zasadami bezpieczeństwa. Taki kredyt ma oczywiście też kilka wad, o których należy wiedzieć.  W głównej mierze należy pamiętać o tym, że pożyczka pod zastaw mieszkania jest obarczona wyższymi koztami okołokredytowymi - sami zlecamy wycenę nieruchomości, a wiązać się to może z kosztem nawet do 1500 złotych. Prócz tego należy mieć pojęcie, że wycena taka nie jest jedynym dokumentem, który musimy przedłożyć w banku. Powszechnie wiadomo bowiem, że kredyty tego rodzaju są obarczone znacznie większą ilością wymaganych dokumentów, jakie należy złożyć, a w efekcie - zaciągnięcie takiego zadłużenia jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż w przypadku typowej pożyczki.

Co jeślibyśmy chcieli sprzedać taką nieruchomość z obciążoną hipoteką? Fakt, że nieruchomość taka jest poręczeniem na nasz kredyt w żadnym razie nie hamuje właściciela do zarządzania swoją własnością, nie trzeba rozważać tego w kategorii, jakby pożyczkobiorca był w jakiś sposób na smyczy banku. Wciąż osoba taka dysponuje pełnią praw do dysponowania swoją nieruchomością.

Reasumując, pożyczki pod zastaw nieruchomości są z pewnością wartym uwagi rozwiązaniem jeśli ktoś potrzebuje pieniędzy, a jednocześnie ma świadomość tego, że będzie potrzebować dużo więcej czasu na ich spłatę, niż w przypadku zwyczajnej pożyczki. Banki relatywnie chętnie udzielają takiego typu pożyczek, gdyż nieruchomości są dla nich bardzo mocnym oraz stabilnym zabezpieczeniem.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.