Wspólnota mieszkaniowa - zalety/wady

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Z kolei jeśli ktoś kupuje mieszkanie z rynku wtórnego z dużym prawdopodobieństwem może trafić na spółdzielnię mieszkaniową.

Główną wartością wspólnot mieszkaniowych są niższe czynsze. Następuje to z faktu, iż w odróżnieniu od spółdzielni nakładane tutaj opłaty za administrowanie są nieduże. Wspólnoty zatrudniają zwykle minimalną ilość pracowników a na dodatek, jeżeli kierownictwo nie wywiązuje się prawidłowo ze swoich obowiązków, mieszkańcy mogą go odwołać. Oszczędności wynikają też z tego, że w pierwszych latach istnienia bloków nie wpłaca nic na fundusz remontowy albo płaci się niewielkie kwoty.

Należałoby jednakże mieć na uwadze, że wspólnoty mieszkaniowe nie są wolne od wad. Wszystkie zmiany muszą być zatwierdzone większością głosów. Wskutek czego bardzo często nie udaje się na przykład zmienić beznadziejnej ekipy konserwatorów, bo większość mieszkańców nie bacząc na wszystko głosuje za tym, aby było niedrogo. Czasami dla dobra lokatorów należy podjąć pewne niepopularne decyzje, jak na przykład zmniejszenie ilości miejsc parkingowych dla placu zabaw bądź zieleni i we wspólnotach to się nie udaje. W przypadku spółdzielni taka decyzja zostałaby narzucona z góry.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.