Paintball – dlaczego jest tak popularny?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Paintball to jedna z najbardziej lubianych gier zespołowych. Spotkanie z wykorzystaniem gry w paintball to niepowtarzalna okazja, by połączyć niekonwencjonalną zabawę z integracją. Ta forma aktywnego wypoczynku nie traci na popularności, choć co roku na imprezach firmowych pojawiają się nowe atrakcje. Sprawdźmy czemu zawdzięcza swoją popularność i czy warto go wpleść w program imprezy integracyjnej swojej firmy?

Paintball pochodzi z USA. Gra ta ma bardzo ciekawą historię. Otóż w latach 50-tych ubiegłego wieku był wykorzystywany do… znakowania bydła i oznaczania drzew z odległości. Dopiero 30 lat później trójka przyjaciół z Hampshire Bob Gurnsey, Hayes Noel, Charles Gaines wymyśliła jego nowe zastosowanie – czyli grę, którą znamy do dzisiaj. Od tej pory sport ten podbił niemal cały świat. Do Polski trafił w połowie lat 90-tych z miejsca zajmując czołowe miejsce w rankingu zajęć grupowych, czy aktywności proponowanych na imprezach integracyjnych.

Trafiony zatopiony

Same zasady zabawy są proste. Uczestnicy są dzieleni na dwie grupy i strzelają do siebie żelatynowymi kulkami wypełnionymi farbą. Trafiony opuszcza pole gry. Pamiętajmy jednak, że paintball to tylko bieganie z markerami paintballowymi i strzelanie do siebie. Gra może dużo bardziej wciągać, bo drużyny skoncentrują się na strategii walki.

Ta forma sportu potrzebuje przestrzeni. Najlepiej nadają się do tego leśne tereny lub poligony. Można też wykorzystać opuszczone budynki czy pole. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym całą zabawę jest wplecenie w fabułę walki misji polegającej np.: na pojmaniu jeńców, zdobyciu flagi przeciwnika, czy jak najszybszym dotarciu do wyznaczonego punktu i wykonaniu po drodze określonych zadań. Całość oczywiście najlepiej z niewielkimi startami we własnej drużynie. Scenariuszy może być naprawdę wiele.

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Gra w paintball to nie tylko akcja i przygoda. Cała zabawa jest dość nieprzewidywalna, wyzwala więc spore napięcie, chęć rywalizacji, wolę zwycięstwa, a więc takie zachowania, które można z powodzeniem wykorzystać w życiu zawodowym.

Paintball wymaga nie tylko dobrej koordynacji ruchów, wytrzymałości, czy prędkości. Dużo większe znaczenie mają determinacja, kreatywne myślenie, odporność na stres, współpraca i wspólne rozwiązywanie problemów. Dlatego organizując tego typu imprezy integracyjne, staramy się kłaść nacisk na team building – mówi Marta Sznura z Agencji Eventowej Trygon - Imprezy, zajmującej się organizacją imprez integracyjnych dla firm.

Jak to wygląda w praktyce?

Jeśli odejdziemy od prostej strzelaniny, to niczym w prawdziwej walce konieczne jest budowanie strategii, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Uczestnicy zabawy szybko uczą się, że są drużyną, a sukces osiągną tylko, gdy będą działać razem. Osłanianie się podczas akcji wymaga zaufania. Pracownicy poznają swoje mocne i słabe strony, wzajemnie się uzupełniają. Kontrolowany poziom agresji i chęć walki działają też jak wentyl bezpieczeństwa, pozwalając ujść negatywnym emocjom, których nie brak z codziennym, biurowym życiu. W zabawie wszyscy są równi, nawet nieosiągalny na co dzień szef musi się zmierzyć z pracownikiem na najniższym szczeblu w hierarchii organizacyjnej. – dodaje Marta Sznura.

Paintball to świetna propozycja, by dobrze się bawiąc sprawdzić się w różnych sytuacjach ekstremalnych. Z punktu widzenia organizacyjnego jest grą bardzo uniwersalną. Zasady są proste, dobrze wszystkim znane. Można ją zorganizować niezależnie od pogody, o każdej porze roku.

Paintball jest polecany zarówno młodym organizacjom, które dopiero budują swój zespół, muszą agresywnie działać na rynku i szukają swojej strategii i sposoby zintegrowania zespołu, jak również firmom o ustabilizowanej pozycji, które chcą podnieść poziom motywacji. Doświadczenia agencji organizujących spotkania integracyjne pokazują, że eventy z paintballem należą do najbardziej udanych. Co więcej, uczestnicy domagają się kolejnych edycji, za każdym razem odkrywając w tej grze coś nowego.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.