facebook twitter LinkedIn

{Poznań - ludzie}

29/09/2009

Depresja jest chorobą, a nie wymysłem!

depresjaCzujesz się wiecznie zmęczony, przygnębiony i bezradny? Masz wrażenie, że czas przelatuje ci przez palce i nie masz na to żadnego wpływu? Nic nie sprawia ci przyjemności? Tracisz zainteresowanie własnymi problemami i otaczającym cię światem? Nie ignoruj tych symptomów - to mogą być pierwsze objawy depresji, która w Polsce, co roku, dopada...

około 17% społeczeństwa.

SAD

SAD, czyli Seasonal Affective Disorder to medyczne określenie sezonowych zaburzeń nastroju, których szczególne nasilenie lekarze psychiatrzy obserwują podczas jesiennych i zimowych miesięcy, kiedy to znacząco zmniejsza się natężenie światła słonecznego. Brak naturalnego oświetlenia sprawia, że nasz organizm niejako automatycznie wytwarza więcej hormonu zwanego melatoniną, który odpowiedzialny jest za nasze dobre samopoczucie. Niestety, jego nadmiar powoduje efekt odwrotny od zamierzonego, a mianowicie zamiast zadowolenia i wewnętrznego spokoju, zaczynamy odczuwać apatię i zobojętnienie.

Gwałtowne obniżenie nastroju jest głównym, ale nie jedynym objawem sezonowej depresji. Gdy dopadnie nas SAD, możemy odczuwać także nadmierną senność, mimo iż przesypiamy całą noc jak dzieci, wzmożony apetyt, zwłaszcza na słodkie łakocie oraz dojmujące uczucie lęku, drażliwości i braku motywacji do działania. Dodatkowo kobiety mogą uskarżać się na nasilenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a mężczyźni na obniżenie popędu płciowego.
SAD jest łagodną odmianą depresji, na którą co roku cierpi około 10% Polaków. Na szczęście, większość chorych odzyskuje energię i dobre samopoczucie wraz z nadejściem wiosny, gdy dni stają się dłuższe i słoneczne. Jesienno-zimowy niedobór światła zostaje uzupełniony i objawy ustępują, a my budzimy się do życia pełni krzepy i wigoru.

depresja

Depresje

Do najczęściej diagnozowanych, przez lekarzy psychiatrów, depresji należą depresja nerwicowa - dystymia oraz depresja reaktywna. Pierwsza z nich ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 20 a 30 rokiem życia, a jej przyczynami mogą być nieprzystosowanie społeczne mające źródło w głębokich urazach z dzieciństwa lub uwarunkowania genetyczne, uniezależnione od świata zewnętrznego. Osoby dotknięte tym typem depresji, niemalże nieustannie i przez dłuższy okres czasu, odczuwają przygnębienie. Towarzyszą im również brak koncentracji, utrata zainteresowań i poczucie wszechogarniającej beznadziejności. Aby móc stwierdzić dystymię powyższe objawy, muszą utrzymywać się u dorosłego pacjenta przez co najmniej dwa lata, a u dzieci i młodzieży przez rok.
Niestety, depresję nerwicową trudno zdiagnozować z powodu łagodniejszych niż w wypadku innych depresji objawów, w związku z czym pozostaje ona często nierozpoznana, mając ogromny wpływ na życie chorego i jego bliskich.

Psychiatrzy przyznają na ogół zgodnie, że rozpoznanie depresji reaktywnej jest znacznie łatwiejsze, ponieważ ta zwykle wiąże się z jakimś traumatycznym wydarzeniem - utratą bliskiej osoby, rozwodem czy nagłym pogorszeniem statusu materialno-społecznego.

- Mama zachorowała po śmierci ojca... jakieś trzy lata temu. Z początku nikt nie podejrzewał, że to może być depresja... przecież to całkiem normalne, że po stracie kogoś bliskiego ludzie tracą chęć do życia i zamykają się w sobie - wyznaje Patrycja, która przez wiele miesięcy opiekowała się chorą matką - Po roku zaczęłam się o nią bardzo niepokoić, ponieważ nic się nie zmieniało pomimo upływu czasu. Dopiero po wizycie u specjalisty wszystko się wyjaśniło i mama zaczęła uczęszczać na psychoterapię. Teraz jest już dużo lepiej...

Gdzie szukać pomocy?

Chorzy na depresję powinni niezwłocznie skontaktować się z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą posiadającym certyfikat potwierdzający jego kwalifikacje.

W Poznaniu działają trzy Poradnie Zdrowia Psychicznego, w których porady psychiatryczne udzielane są bezpłatnie. Skierowania od lekarzy rodzinnych i innych specjalistów nie są wymagane. Wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w NFZ. Na pomoc ze strony ekspertów możemy liczyć w Poradni Zdrowia Psychicznego na ulicy Wyspiańskiego 7, Poradni Zdrowia Psychicznego „Centrum", mieszczącej się na ulicy Norwida 9/1 oraz w Poradni Psychiatrycznej „Zdrowie Psychiczne" na osiedlu Pod Lipami 103.

Depresja jest chorobą, a nie wymysłem

Wielu ludzi nie utożsamia depresji z chorobą, a to poważny błąd. Słowa weź się w garść nie wyrwą z letargu kogoś, kto cierpi na tą przypadłość, niezależnie od tego czy pojawia się ona sezonowo, czy ma charakter permanentny.

Zanim zarzucimy komuś z naszego otoczenia, że stał się apatyczny lub opryskliwy, że zupełnie się zmienił, tracąc dawny wigor i poczucie własnej wartości, zastanówmy się dwa razy, bo nasz pochopny osąd może przesłonić nam poważny problem jakim jest depresja.

txt. Anita Domagała

fot. sxc.hu

 

facebook twitter LinkedIn
dodaj komentarz

dodaj komentarz

wpisz kod z obrazka
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Adres email:
Komentarz(*):
 

szukaj: