{reszta świata}

27/06/2009

Biżuteria dla miasta

nespoon_ceramika_drzewoWarszawa, jak to kobieta, używa biżuterii. Inaczej jednak niż w przypadku płci pięknej z krwi i kości - biżuteria Warszawy jest nielegalna. Chodzi o ceramiczne ozdoby, które przykleja do różnych murów, słupów, schodków a nawet drzew NeSpoon - z wiadomych względów anonimowa działaczka streetartowa.

NeSpoon w kwietniu założyła blog Urban Street Art, na którym zamieszcza swoje "koronki". Wpisy na blogu podzielone są na trzy kategorie - Biżuteria dla parków, Biżuteria dla miasta oraz Street art dla dzieci. To ewenement w sztuce ulicy, dla której graffiti i vlepki są już formą tradycyjną. Biżuteria dla miasta, czyli ceramiczne ozdoby, które można porównać do broszek, jest też bardziej pracochłonna.

nespoon_ceramika_ulica_warszawa

Proces tworzenia biżuterii dla miasta jest długotrwały. W przypadku pracy na sęku drzewa NeSpoon musi wyczyścić sęk, wypełnić gipsem, wziąć miarę, ulepić "oscypek", przymierzyć go, później wyszlifować, wypalić, oszklić, ponownie wypalić, pomalować i wygrzać w piekarniku. Zajmuje to ponad dwa tygodnie, ale daje wielką satysfakcję. O swoich ceramikach dla dzieci NeSpoon pisze:"Każda biedronka to żmudna praca i czas. Rzeźbienie, potem suszenie - tydzień. Potem szlifowanie, szkliwienie i pierwszy wypał - kolejny tydzień. Dwie poprawki szkliwa - kolejne dwa tygodnie. Razem miesiąc. Chciałabym, żeby zostały w mieście jak najdłużej."

nespoon_ceramika_biedronki_ulica_wawa

Sądząc po zdolnościach, znajomości techniki oraz dostępie do pracowni z piecem, autorka miejskiej biżuterii jest prawdopodobnie studentką lub absolwentką szkoły artystycznej. Jej działania nie są przypadkowe, a z wpisu na blogu wynika, że planuje także zrobić podobny projekt legalnie. NeSpoon starannie dobiera swoje prace do otoczenia, a czasami odwrotnie. Gdy chce upiększyć jakiś element Warszawy, dokładnie dopasowuje do niego kształt, kolor i wielkość ozdoby. Kiedy zaś wyrusza w miasto z gotowymi ceramikami, długo szuka odpowiedniego miejsca, do którego będą one pasowały. Projekt upiększania miasta NeSpoon jest nowatorski i zarazem dobrze wykonywany. Jej koronki poza Warszawą można ujrzeć w Lublinie oraz w Łodzi. Być może więc będąc kiedyś w Poznaniu również nasze miasto artystka ozdobi niekonwencjonalną biżuterią.

nespoon_ceramika_drzewo

Więcej zdjęć w GALERII.

txt. Ilona Świtoń

fot. www.nespooncity.blox.pl

dodaj komentarz

dodaj komentarz

This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net)
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Adres email:
Komentarz(*):
 

szukaj: