facebook twitter LinkedIn

{Poznań - miejsca}

23/04/2009

W Kórniku zakwitły magnolie

magnoliaWszyscy kojarzymy Kórnik, z zamku i Białej Damy, ale jest jeszcze coś... Arboretum - cudowny park, pełen egzotycznych drzew i krzewów, które właśnie zaczęły kwitnąć. Może warto wyrwać się z miasta i pospacerować wśród magnolii?Kórnik leży zaledwie 20km od Poznania. Wystarczy więc 20 minut samochodem z Centrum (gdy nie ma korków:) ) lub jedno rowerowe weekendowe przedpołudnie.

Warto pojechać do Kórnika właśnie teraz. Zaczęły kwitnąć magnolie! Kto ma ochotę na romantyczny spacer wśród różowych kwiatów lub po prostu chce się zrelaksować na świeżym powietrzu - to jest właśnie dobry moment.

A kto zabłądzi wieczorem w parku ma szansę spotkać Białą Damę...

kornik_zamek_magnolie

Arboretum Kórnickie

W Arboretum Kórnickim, parku położonym przy Zamku w Kórniku na przełomie kwietnia i maja zaczynają kwitnąć magnolie, azalie i różaneczniki. Ponadto znajdziemy tu ok. 3 tysięcy gatunków i odmian drzew i krzewów (jest to jeden z największych parków dendrologicznych w Europie Środkowej). Najstarsze drzewa, lipy drobnolistne, liczą 300 lat. Kolekcjonowanie drzew i krzewów zapoczątkował w XIX wieku Tytus Działyński, dzieło kontynuował jego syn, Jan Kanty Działyński. Sam park powstał w XVIII wieku jako park włoski, przekształcony następnie wraz ze zmieniającą się modą w park francuski i następnie w park w stylu angielskim.

kornik_zamek_wiosna

Zamek w Kórniku

Początki zamku sięgają średniowiecza. Właścicielami Kórnika byli wtedy Górkowie. Zamek był budowlą obronną otoczoną fosą. Z tego okresu zachowały się stare mury oraz piwnice.

W XVIII wieku gdy właścicielami zamku byli Działyńscy, przebudowano zamek w styklu barokowym. Ostatnie przebudowy miały miejsce w XIX wieku, zamek zyskał neogotycki wygląd nawiązujący stylem do budowli obronnych.

Obecnie w zamku znajduje się słynna biblioteka Kórnicka, założona w 1828 roku przez Tytusa Działyńskiego oraz bogato wyposażone muzeum. Zwiedzający mogą podziwiać: meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii.

kornik_zamek

Biała Dama

Legenda głosi, że nocami po parku i zamku spaceruje Biała Dama - Teofila z Działyńskich. Co noc przyjeżdża po nią czarny rycerz na czarnym koniu i bierze ją na przejażdzkę. Ponoć ma to stanowić pokutę za rozebranie myśliwskiego zameczku Górków nad jeziorem Kórnickim, w którym to diabły strzegły skarbów rodu Górków...

kornik_park

Informacje "techniczne":

Arboretum czynne jest w godzinach od 9 do 18

Ceny biletów:
ulgowy 2,50 zł
normalny 3,50 zł

Zwiedzanie Zamku w Kórniku

Godziny otwarcia w roku 2009

1 lutego- 30 kwietnia

poniedziałki
nieczynne

od wtorku do niedzieli
10.00-16.00

1 maja - 30 września

poniedziałki
nieczynne

od wtorku do niedzieli
10.00-17.00

1 października - 15 grudnia

poniedziałki
nieczynne

od wtorku do niedzieli
10.00-16.00

16 grudnia - 31 grudnia

nieczynne

Ceny biletów

osoby dorosłe 
12 zł

młodzież szkolna, renciści, emeryci 
7zł

bilet rodzinny
(dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci)
28 zł

W cenę biletu wliczone jest zwiedzanie: pomieszczeń zamkowych, wystaw czasowych w oficynie „Klaudynówka" oraz powozowni. W przypadku grup zorganizowanych prosimy o wcześniejszą informację o terminie przybycia. Bilety zakupuje się na miejscu, w kasie przy wejściu.

Muzeum można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem. Opłaty za przewodnika wynoszą: oprowadzanie w języku polskim

35 zł

oprowadzanie w języku angielskim lub niemieckim 
60 zł

Usługę przewodnika wskazane jest wcześniej zamówić. Można to uczynić e-mailem, telefonicznie lub faxem.
Na czas zwiedzania mozna wypożyczyć "audioprzewodnik" w języku polskim lub niemieckim w cenie 12 zł.

Opłaty za fotografowanie i filmowanie

fotografowanie- 10 zł
filmowanie- 20 zł
Muzeum i zamek przystosowane są do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Więcej informacji na stronie www.bkpan.poznan.pl

magnolia_kornik

txt, fot. mej

info na podstawie: kornik.pl, wikipedia.org


facebook twitter LinkedIn
dodaj komentarz

dodaj komentarz

wpisz kod z obrazka
Przepisz kod z obrazka:
Twoje imię(*):
Adres email:
Komentarz(*):
 

szukaj: