Wybieramy kominek do domu jednorodzinnego

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kominek jest jednym z tych elementów wyposażenia domu, które na przestrzeni setek lat nie straciły na swojej aktualności, chociaż ich forma intensywnie ewoluowała. Postęp technologiczny i dynamiczny rozwój branży pozwoliły na efektywne połączenie walorów estetycznych z funkcjonalnymi, dzięki czemu – jeżeli klient ma taką potrzebę – prócz pełnienia funkcji dekoracyjnej kominek może uzupełnić, a nawet zastąpić system grzewczy w całym budynku.

Kominki dzielą się na dwa podstawowe rodzaje – otwarte i zamknięte. Ten pierwszy, ze względu na swoje wady (bardzo duże straty cieplne, szybkie spalanie drewna, problemy z zadymieniem pomieszczeń) oraz kwestie związane z bezpieczeństwem eksploatacji, jest coraz rzadziej spotykany. Najpopularniejsze są obecnie zamknięte wkłady kominkowe (ich bogatą ofertę można znaleźć np. na stronie kominki-ratajczak. pl), a wśród nich prym wiodą konstrukcje konwekcyjne (powietrzne) oraz wyposażone w płaszcz wodny.

Dużym uznaniem cieszy się pierwszy z wymienionych typów. Mała bezwładność cieplna pozwala na szybkie nagrzewanie konstrukcji, dzięki czemu to rozwiązanie sprawdzi się doskonale przy sporadycznym dogrzewaniu pomieszczenia. Istnieje możliwość rozprowadzenia instalacji do mechanicznego nawiewu powietrza pozwalającej na dogrzewanie również innych pomieszczeń, jednak rozwiązanie takie nie należy do optymalnych, m. in. ze względu na szybkie wychładzanie wkładu oraz trudności z utrzymaniem równomiernej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Prostota konstrukcji oraz niższa cena czynią je natomiast ciekawą alternatywą dla inwestorów dysponujących mniejszym budżetem lub nie planujących wykorzystywać kominka do regularnego ogrzewania domu.

Kominki z płaszczem wodnym (w ofercie kominki-ratajczak. pl dostępne są nowoczesne modele wiodących producentów) cechują się znacznie wyższą sprawnością energetyczną niż tradycyjne kominki konwekcyjne. W prosty sposób mogą zostać włączone do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki czemu prócz kaloryferów będą służyć też do wytwarzania ciepłej wody w instalacji sanitarnej. Wadami takiego rozwiązania jest natomiast długi czas nagrzewania wody w obiegu instalacji (o czym należy pamiętać, jeżeli zamierzamy wykorzystywać kominek do ogrzewania całego budynku), znacznie wyższy koszt zakupu w stosunku do kominków konwekcyjnych oraz konieczność jego zasilania energią elektryczną, niezbędną do funkcjonowania mechanizmów sterujących instalacją (pomp, sterowników).

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.