Ortodonta Poznań - dziecięcy stomatolog od wad zgryzu.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nic tak nie upiększa człowieka, jak piękny i szeroki uśmiech. Jednak wielu ludzi wstydzi się uśmiechać z powodu niewłaściwego zgryzu i innych nieprawidłowości w ustawieniu zębów, co stwarza dla nich poważne problemy psychologiczne. Jednocześnie korekta uzębienia jest nie tylko możliwa, ale konieczna. Wiek od trzech do siedmiu lat jest optymalny do korekcji wad stomatologicznych. Zadaniem rodziców jest konsultacja dziecka z ortodontą na czas.

Konsultacji udziela ortodonta dziecięcy 

   Ortodoncja to specjalistyczna dziedzina stomatologii dziecięcej. Ortodonta to dentysta, który koryguje zgryz i pomaga stworzyć prawidłowe uzębienie. Taki specjalista jak ortodonta Poznań, dziecięcy aparat ortodontyczny dobierze według konkretnej wady zgryzu dziecka. Pomoże skorygować nieprawidłowe położenie zębów i utworzyć prawidłowy stosunek szczęk. Niewłaściwy zgryz w wieku dorosłym może prowadzić do zwiększonego zużycia zębów, problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego ważne jest, aby monitorować powstawanie problemów z ustawieniem zębów od dzieciństwa.

Dlaczego tak ważny jest kontakt z ortodontą dziecięcym?

   Główną właściwością ciała dziecka jest to, że stale rośnie i się rozwija. Jest to różnica między ortodoncją pediatryczną a dorosłymi: lekarz obserwuje stan jamy ustnej w warunkach stałej zmiany położenia zębów, ich zmiany z mlecznej na stałą, wzrost szczęki.

    W młodym wieku u dzieci korygowanie nieprawidłowo rosnących szczęk i zębów jest znacznie łatwiejsze i szybsze niż u młodzieży i dorosłych. Szczególną uwagę na rozwój uzębienia u dziecka należy zwrócić, jeśli rodzice mają również podobne problemy. Prawidłowy zgryz jest kluczem nie tylko do pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim do zdrowia i bezpieczeństwa zębów.

Jakie objawy sugerują, że niezbędny będzie specjalista od wad zgryzu?

Wizyta u ortodonty dziecięcego może być konieczna, jeśli rodzice zauważą następujące objawy:

  • Zaburzenie ząbkowania
  • Odchylenie zębów od linii środkowej, ich asymetria
  • Krzywizna zębów
  • Zbyt duże szczeliny między zębami
  • Niedorozwój szczęk
  • Trudności z żuciem.

   Podczas wizyty ortodonta dziecięcy analizuje dolegliwości i objawy, interesuje się rozwojem, odżywianiem i stylem życia dziecka, obecnością innych chorób. Bada jamę ustną i zęby, zwracając uwagę na odchylenia od normy. Wybiera metody leczenia ujawnionych zaburzeń, dobiera aparat ortodontyczny i inne urządzenia do korekty zgryzu.

W razie potrzeby przeprowadzane są dodatkowe badania:

  • Radiografia szczęki
  • Modelowanie szczęk i zębów za pomocą odlewów
  • Pomiar rozkładu sił podczas żucia itp.

Plan leczenia i metody korygowania zidentyfikowanych zaburzeń są opracowywane indywidualnie dla każdego małego pacjenta.

Kiedy rozpocząć noszenie aparatu ortodontycznego?

   W okresie dojrzewania, po zastąpieniu wszystkich zębów mlecznych zębami stałymi, aparaty ortodontyczne służą do korygowania zgryzu. Czasami są używane w połączeniu z urządzeniami, które rozszerzają szczękę lub stymulują jej wzrost. Tkanki nastolatków są dość elastyczne, więc małe anomalie są korygowane bez operacji. Niewielkie wady zgryzu u dzieci w wieku około 6 lat można wyeliminować za pomocą aparatów nakładkowych. Są to przezroczyste ochraniacze wykonane z cienkiego, elastycznego tworzywa sztucznego i stopniowo doprowadzają zęby do pożądanej pozycji.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.