Udrażnianie rur - jaką metodę wybrać?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niedrożność rur to problem, który zdarza się regularnie w instalacjach kanalizacyjnych. Najczęściej zdarza się w kuchni, w której resztki jedzenia zamiast do śmietnika, trafiają do zlewozmywaka. Zatykanie rur zdarza się zazwyczaj na długich poziomach kanalizacyjnych, gdzie spadki są niewielkie lub nie ma ich wcale. Kolejnym istotnym problemem, przez który zatykają się rury, jest za duża odległość zlewu od poziomu kanalizacyjnego. Ta sytuacja zdarza się bardzo często w blokach mieszkalnych.

Zatory pojawiają się również w łazience, głównie przez gromadzenie się włosów wewnątrz przewodów. Niepokojące powinno być bulgotanie w brodziku czy umywalce. To znak, że zaczyna pojawiać się zator. Wtedy powinno się udrożnić rury. Wśród metod są domowe oraz profesjonalne wykonywane przez hydraulika.

Domowe sposoby na udrażnianie rur:

  • sito przy odpływie

Sito nałożone na odpływ zapobiega się przemieszczaniu resztek jedzenia czy włosów do instalacji. To bardzo tani i łatwy sposób na poradzenie sobie z niechcianymi resztkami wpadającymi do rur.

  • przepychaczka

To urządzenie znane jest z pewnością każdemu - proste urządzenie wykonane z gumowej nasadki z drewnianym uchwytem. Nasadkę przyciska się do odpływu, zasysając go, po czym trzeba ją odciągnąć. Czynność tę należy wykonać kilkakrotnie.

  • granulki, żele, proszki do udrożniania rur

Preparatów tego typu należy używać zgodnie z opisem na opakowaniu, ponieważ nieodpowiednie stosowanie może spowodować całkowite zapchanie instalacji.

  • soda oczyszczona i ocet

Często stosowana na zatkany zlew jest soda połączona z octem. Wystarczy wsypać do odpływu ¾ szklanki sody i zalać ją ½ szklanki octu. Następnie odpływ powinno się szczelnie zamknąć korkiem i odczekać dwa kwadranse. Po tym czasie otwór obficie spłukać gorącą wodą. Ten sposób nie tyle wyczyści odpływ, ale pomoże utrzymać rury w czystości. Należy jednak pamiętać o regularności.

  • czyszczenie syfonów

Aby zapobiec powstawaniu zatorów w kanalizacji najlepiej co pewien czas czyścić syfony, które znajdują się pod urządzeniami sanitarnymi. Zrobione są z plastiku, więc ich montaż oraz demontaż jest naprawdę łatwy.

  • użycie sprężyny

Ten sposób polega na wprowadzenie stalowego drutu zakończonego korbą do zatkanej rury, jednocześnie kręcąc torbą. W momencie trafienia drutu stalowego na zator, jest on rozbijany za pomocą ostrej końcówki. Metoda ta jest dobra podczas gdy zator powstał głęboko w rurze kanalizacyjnej.

udroznienie rury praca hydraulik

Domowe sposoby na usunięcie zatkanej rury często jest oszczędnością pieniędzy, ale może też zaoszczędzić nasz czas, ponieważ wezwanie hydraulika wymaga tego, by być w miejscu awarii w czasie, w którym specjalista będzie wykonywał swoją pracę.

Jednak nie zawsze istnieje skuteczna możliwość udrożnienia rur domowymi sposobami. W takiej sytuacji konieczne jest wezwanie profesjonalnego hydraulika.

Ciśnieniowe przepychanie rur - na czym polega?

Hydraulik zazwyczaj używa metody ciśnieniowego przepychania rur. Choć dobrze zainstalowana, nowoczesna instalacja nie powinna się zapychać, to jednak zatory się pojawiają i uniemożliwiają sprawne użytkowanie zlewu czy zmywaka.

Metoda ciśnieniowego udrażniania rur (metoda hydronamiczna) polega na wprowadzeniu do kanalizacji węża podającego wodę pod ciśnieniem około 150 do 200 bar. Istotna jest ilość wody wtłaczana do instalacji każdorazowo w ciągu jednej minuty. Dobrze pracujące maszyny powinny wtłoczyć co najmniej 65 litrów wody na minutę. Dobór odpowiedniej dyszy na końcu węża pozwala na usunięcie z kanalizacji zalegających osadów, do których zaliczają się: fekalia, tłuszcze, piasek i inne.

Metoda hydronamiczna wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Do tej metody potrzebna jest maszyna WUKO, która zamontowana jest na samochodzie. Zazwyczaj używane są mniejsze samochody dostawcze, głównie ze względów ekonomicznych oraz z większej możliwości wjazdu na trudny teren.

Maszyna WUKO posiada pompę tłoczącą strumień wody do kanalizacji o ciśnieniu ponad 100 bar. Pompowana woda usuwa zanieczyszczenia, rozbija brudy zalegające na ścianach kanalizacji, rozpuszcza i wypłukuje brud w rurach niemal do czysta. Maszyna WUKO najczęściej stosowana jest przy kłopotach z instalacją zewnętrzną - pomiędzy odprowadzeniem kanalizacji z budynku, a ulicą lub szambem oraz w wypadku zatkanych instalacji deszczowych, kolektorów ulicznych lub przykanalików.

udroznienie rury praca hydraulik 02

Szukając specjalisty, bierz pod uwagę tylko takich, którzy mają doświadczenie w pracy

Ciśnieniowe przepychanie rur - czy warto z niego korzystać?

Zaletą tej metody jest z pewnością brak ryzyka zalania budynku oraz pełna skuteczność usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Dodatkowo ta metoda jest bezinwazyjna, nie wymaga stosowania chemikaliów, a więc w żaden sposób nie szkodzi środowiska.

Jednak spora wada ciśnieniowego przepychania instalacji kanalizacyjnych to koszt, jaki ze sobą niesie ta usługa. Istnieją także sytuacje, w których ta metoda się nie sprawdza. Zazwyczaj gdy instalacja jest mocno rozbudowana i posiada dużo kolan. Stara i nie do końca sprawna kanalizacja jest kolejną przeszkodą przy używaniu metody ciśnieniowej. Wadą tej metody jest również samochód posiadający maszynę WUKO, ponieważ nie jest w stanie dotrzeć w każde miejsce.

Bakteriologiczna metoda udrażniania kanalizacji

Inną metodą radzenia sobie z zapchanym odpływem jest metoda bakteriologiczna. Polega ona na wprowadzeniu do pionów kuchennych i łazienkowych specjalnych szczepów bakterii. Zadaniem ich jest spowodowanie odklejenie się osadu, który osadza się na ściankach przewodów instalacji. Po pewnym czasie należy rury przepłukać wodą pod ciśnieniem lub za pomocą sprężyn elektrycznych. Tę metodę łączy się z ciśnieniowym udrażnianiem rur.

Metoda mechaniczna udrażniania rur

Ta metoda zdecydowanie lepiej sprawdza się w domach i niewielkich instalacjach niż przy instalacjach zewnętrznych. Polega ona na wprowadzeniu sprężyn elektrycznych do rur. Obowiązkiem jest dobranie odpowiedniego przekroju sprężyny oraz dopasowanie końcówki czyszczącej do rodzaju powstałego problemu.

Różnice między metodą ciśnieniową a mechaniczną

Obie metody są aktualnie bardzo popularne i często używane. Posiadają sporo zalet, do których należą głównie łatwość wykonania oraz krótki czas naprawy. Podstawową różnicą jest wykorzystanie innych sprzętów oraz przedmiotów do udrażniania i czyszczenia. Przy metodzie ciśnieniowej korzysta się z wody, a mechanicznej - ze spirali. Zazwyczaj mechaniczne czyszczenie wykonuje się w mieszkaniach, biurach do udrażniania zlewów, toalet lub pionów kanalizacyjnych. Jednak ciśnieniowe udrażnianie sprawdza się w wypadku szamb bądź oczyszczalni.

Bez względu jak duża jest awaria, należy pamiętać, że nieznajomość działań może powodować gorszy rezultat niż brak działań. Dlatego w wypadku niepewności należy wezwać profesjonalistę. Ten z pewnością poradzi sobie z problemem niedrożności rur.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.