Gry komputerowe a skłonność do przemocy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Czy rzeczywiście występuje związek pomiędzy graniem w brutalne gry, a skłonnościami do przemocy?

Gry komputerowe są uwielbiane zarówno przez młodszych, jak i starszych. To rozrywka, dla której wiele osób gotowych jest wydawać duże pieniądze na sprzęt i spędzać długie godziny przed komputerem. Poszczególne tytuły przyciągają fascynującą fabułą i dopracowaną grafiką. Coraz częściej pojawiają się jednak opinie, że gry wojenne mogą powodować wzrost agresji i większą skłonność do przemocy. Jaka jest prawda? Wyjaśniamy!

Brutalne gry komputerowe mogą powodować wzrost agresji i zobojętnienie

Oceniając gry komputerowe, warto przyjrzeć się poszczególnym tytułom pod względem zawartości i oceniać je indywidualnie. Gry edukacyjne, gdy oparte na motywach bajek, czy gry dla dziewczyn o modzie nie powinny mieć żadnego związku ze skłonnością do przemocy. W ich przypadku możemy mówić jedynie o konsekwencjach zdrowotnych długiego czasu spędzanego przed komputerem.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia brutalnych gier komputerowych. Mogą one powodować niewielki wzrost agresji w czasie rozgrywki i tuż po niej. Związek między graniem w takie gry a skłonnością do przemocy nie jest jednak jednoznaczny. Teoretycznie wzrost agresji w czasie takiej rozgrywki nie jest wcale wyższy niż w sytuacji, gdy oglądamy brutalne firmy lub czytamy książki, zawierające drastyczne sceny.

Ostatecznie o skłonności do aktów przemocy w o wiele większym stopniu niż brutalne gry lub firmy decydują czynniki społeczne.  W przypadku gier szczególnie kontrowersyjne mogą być jednak FPS-y (first person shooter), które wykorzystują perspektywę pierwszoosobową. Wcielenie się w postać zabójcy jest przełamaniem społecznego tabu. Długie granie w tego typu gry może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości w realnym życiu.

Ważny rozsądek i umiar

Nie chodzi o to, by całkowicie rezygnować z gier komputerowych. Bardzo ważne jest jednak zachowanie umiaru i rozsądku. Wybierajmy te gry, które są odpowiednie z punktu widzenia naszego wieku, dojrzałości i wrażliwości. Przy wyborze gier odpowiednich dla dzieci i nastolatków bardzo pomocna może być klasyfikacja systemu PEGI, która określa minimalny wiek gracza, dla którego dana pozycja jest przeznaczona.

Warto jednak pamiętać, że gry 18+ mogą zawierać wiele drastycznych scen, które mogą być przytłaczające nawet dla wielu dorosłych graczy. Z tego powodu warto zachować czujność. W razie wątpliwości dobrym pomysłem będzie zapoznanie się z opiniami w Internecie. Zawsze należy również pamiętać o tym, by nie spędzać przed komputerem długich godzin każdego dnia. W przeciwnym razie możemy łatwo się uzależnić.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.