Wentylacja mechaniczna

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Większość budynków mieszkalnych jest wyposażonych w wentylację grawitacyjną, która to sprawnie działa tylko przy niskich temperaturach. Aby w pełni cieszyć się z posiadania sprawnej wentylacji we własnym domu warto zainwestować w wentylację mechaniczną, która to doskonale oczyszcza oraz ogrzewa dom ciepłem odzyskanym z wywiewanego powietrza.

Wymiana powietrza w każdym budynku jest niezbędna. Celem działania każdej wentylacji jest usuwanie zużytego powietrza, zawierającego dużo wilgoci, dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń. Powietrze to poprzez sprawną wentylację powinno być zastępowane świeżym powietrzem z zewnątrz. Można to zrealizować na kilka sposobów, niemniej w jednorodzinnych domach najbardziej popularna jest wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna.

Czym różni się wentylacja mechaniczna od grawitacyjnej?

Wentylacja grawitacyjna to najdłużej znane i wciąż dominujące rozwiązanie stosowane w wielu domach. Do sprawnego działania potrzebuje ona kominów z pionowymi kanałami wentylacyjnymi, wyprowadzonymi ponad dach. Doprowadza ona powietrze z zewnątrz za pomocą nawiewników okiennych lub ściennych.

Z kolei wentylacja mechaniczna jest bardziej innowacyjnym sposobem wentylacji pomieszczeń. W tym systemie powietrze napływa do wnętrz oraz jest z nich usuwane kanałami, natomiast jego ruch wymuszają wentylatory. Takie rozwiązanie pozwala w pełni kontrolować intensywność wentylacji oraz uniezależnić ją od warunków atmosferycznych panujących na dworze. Sprawdza się ona w nowoczesnych, szczelnych domach, gdyż dodatkowo oczyszcza i ogrzewa odzyskanym z wywiewanego powietrza ciepłem, powietrze nawiewane.

Jakie są zalety wentylacji mechanicznej?

Wentylacja ta zapewnia stałą wymianę powietrza niezależnie od warunków zewnętrznych. W praktyce średnia sezonowa sprawność odzysku ciepła może wynosić nawet do 50%. Taki odzysk ciepła zapewnia spore oszczędności na ogrzewaniu. W pomieszczeniach z tą wentylacją istnieje stała wymiana zużytego powietrza na filtrowane świeże o niskiej zawartości CO. Ponadto następuje filtracja powietrza nawiewanego z kurzu, zanieczyszczeń smogowych, wirusów i bakterii. Istnieje też możliwość sterowania ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza do uzyskania pełnego komfortu klimatycznego w poszczególnych pomieszczeniach.

Profesjonalne usługi w tym zakresie świadczy https://www.bartosz.com.pl/. Wentylacja mechaniczna to sprawdzony sposób na posiadanie w domu świeżego, a zarazem ogrzanego powietrza.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.