Stan deweloperski a stan pod klucz - różnice

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szukając nieruchomości na rynku pierwotnym, najczęściej bierzemy pod uwagę lokalizację oraz metraż. Oprócz tych czynników ważny jest również stan nieruchomości w momencie przekazania jej na ręce nabywcy. Zasadniczo wyróżnić można 3 stany deweloperskie, w jakich nieruchomości zostają przekazane klientowi. To stan deweloperski, podwyższony stan deweloperski oraz stan pod klucz. W poniższym artykule zajmiemy się porównaniem stanu deweloperskiego i stanu pod klucz.

Charakterystyka stanu deweloperskiego

Mieszkania oraz domy w tym stanie cieszą się największą popularnością. Taka nieruchomość może zostać zaprojektowana w taki sposób, w jaki życzy sobie tego nabywca. W każdej umowie kupna nieruchomości konieczne jest umieszczenie dopisku, który wskazuje na stan, w jakim oddawana jest nieruchomość. Sformułowanie ,,stan deweloperski'' to orientacyjne określenie, które w wielu przypadkach wymaga doprecyzowania w celu uniknięcia nieporozumień. Warto zwrócić w tym przypadku uwagę na rodzaj wykończenia ścian, podłóg oraz instalacji i okien. 

Wykończenie deweloperskie zawiera:

  • Wylewkę podłogową,
  • tynk gipsowy,
  • instalacje pod urządzenia grzewcze,
  • instalacje pod urządzenia wodno-kanalizacyjne,
  • okna,
  • parapety zewnętrzne,
  • instalację elektryczną.

Charakterystyka stanu pod klucz

Tego typu nieruchomości w momencie oddania w ręce nabywcy są w pełni wykończone. Oznacza to, że nabywca, po umieszczeniu mebli, może od razu się wprowadzić i mieszkać. Minusem kupienia nieruchomości w takim stanie jest fakt, że urządzone zostało ono przez innego projektanta i wiele rzeczy, które chcielibyśmy zmienić, będzie wymagało często kosztownych poprawek. To jednak doskonała propozycja dla osób, które cenią komfort i nie chcą tracić czasu na poszukiwanie elementów wykończenia, projektowanie i urządzanie. Jedyne, co musi zrobić kupujący to wstawić meble. Dodatkowo montuje również urządzenia sanitarne w łazience i kuchni. 

Aspekty ekonomiczne

Wiele osób uważa, że zakup mieszkania pod klucz to tańsza opcja, niż jego samodzielne wykańczanie. Tłumaczą to często efektem skali. Deweloper, który wykańcza kilkadziesiąt mieszkań, może z pewnością liczyć na atrakcyjne rabaty, dzięki temu niższa cena lepiej zaspokoi potrzeby wielu osób. Niestety często zdarza się tak, że deweloperzy zarabiają na wykończeniu mieszkania bardzo dużo, a atrakcyjne rabaty nie dotyczą nabywców mieszkań. Zakup  mieszkania pod klucz to dobra opcja dla osób wygodnych, zapracowanych i niewymagających. Osoby, które pragną urządzić dom po swojemu, zgodnie z własnymi przekonaniami, powinny rozejrzeć się za nieruchomością w stanie deweloperskim. 

Tekst powstał we współpracy z twojtanidom.pl - firmą budowlaną z Poznania.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.