Jak zbudować dom?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Budowanie domów to nie jest prosta sprawa - wie o tym każdy, kto rozglądał się za jakąś ekipą budowlaną. Podczas takiej inwestycji jest naprawdę sporo rzeczy, które trzeba mieć pod kontrolą i których niedopilnowanie może się na budującym zemścić, a w dalszej konsekwencji sporo kosztować. Same koszty inwestycji bywają zresztą różne i zależą od wielu elementów: liczby kondygnacji, powierzchni, bryły i jej ewentualnego skomplikowania, czy materiałów zastosowanych przy budowie.

To między innymi z tego powodu należy zawczasu dokładnie przemyśleć, jakiego budynku potrzebujemy, co uważamy za jego konieczne elementy, czy chcemy, aby był wyłącznie budynkiem mieszkalnym, czy może planujemy jakąś jego część przeznaczyć na inne cele. Wnikliwe i rozbudowane założenia początkowe są jednocześnie bardzo dobrym punktem wyjściowym do tego, aby zweryfikować wybrane przez nas firmy budowlaną - warto poprosić o akceptację i wycenę tego samego projektu kilka ekip. Pozwoli nam to rozeznać się w bieżącej sytuacji na rynku, a także pomoże w ostatecznym wyborze firmy, która zajmie się budową. Odrzućmy najdroższe i najtańsze oferty - skupmy się na firmach ze środka stawki.

Cena to jedno, jednak nie zapominajmy o sprawdzeniu dotychczasowych realizacji wybranej firmy - jeśli budowanie domów jest rzeczą zupełnie nową dla określonego przedsiębiorstwa, zdecydowanie powinniśmy rozejrzeć się za innym realizatorem inwestycji. Podobnym znakiem ostrzegawczym może być dla nas częsta zmiana szyldu spółki lub też ciągła rotacja, jeśli chodzi o zatrudnionych pracowników - nierzadko są to działania doraźne, mające na celu zatajenie dotychczasowych oszustw, przekrętów lub po prostu nieudanych realizacji. Innym elementem, który może nam pomóc w weryfikacji przedsiębiorstwa, jest prośba o okazanie certyfikatów, referencji i rekomendacji - w przeważającej większości przypadków doświadczona firma chętnie przedstawi dokumenty poświadczające o ich opinii.

Budowanie domów wiąże się nie tylko z kosztami, ale również z czasem. Nie bądźmy więc zdziwieni, jeśli termin zaproponowany nam przez ekipę budowlaną będzie dosyć odległy. Jest to, wbrew pozorom, pozytywny symptom - oznacza to, że wybrani fachowcy są rozchwytywani. Naszą uwagę powinny przykuć przedsiębiorstwa, które oferują bardzo szybkie terminy zarówno rozpoczęcia, jak i realizacji inwestycji.

Jeśli dokładnie prześwietliliśmy wybraną firmę i jesteśmy już na sto procent zdecydowani, możemy przejść do spisania umowy. Wśród informacji, które muszą się w niej znaleźć, są cena ustalona wspólnie z ekipą, data rozpoczęcia oraz zakończenia prac, harmonogram prac, a także zakres działań do wykonania na każdym etapie inwestycji. Polecamy również ustalić kary za opóźnienia lub niewywiązanie się z zadeklarowanych prac oraz spisać wyliczenia kosztów materiałów potrzebnych do budowy.

Czasochłonne i zajmujące kontrolowanie firmy budowlanej może nam spędzać sen z powiek, jednak nie zapominajmy, że pomoże nam to uniknąć rozczarowania efektem końcowym. Życzymy więc udanych realizacji!

 

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.