W jakich mieszkaniach czujemy się najlepiej?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezależnie od tego, czego oczekujemy od swojego wymarzonego mieszkania, ważne, jest to, jak się w nim będziemy czuć. Weźmy pod uwagę fakt, że to będzie nasz dom, nasza przystań, miejsce, w którym spędzimy naprawdę sporo czasu. Właśnie dlatego nie należy podejmować decyzji o zakupie lub wynajmie mieszkania w pochopny sposób.

Analiza wszystkich plusów i minusów danej lokalizacji oraz konkretnego lokalu powinna być jedną z pierwszych rzeczy, które robimy po odwiedzeniu interesującego nas miejsca. Bądźmy wobec siebie szczerzy, nie starajmy sobie wmawiać, że damy radę wyremontować określone mieszkanie, jeśli jest ono w stanie dalekim od idealnego. Pamiętajmy również o tym, jakie są nasze możliwości finansowe oraz gdzie chcemy mieszkać. Wiadomo, że ceny w centrum Poznania będą się różnić od tych, które znajdziemy, odwiedzając Biedrusko.

Pomyślmy także nad tym, jaki metraż bierzemy pod uwagę - w końcu on też będzie miał wpływ na cenę zakupu lub wynajmu mieszkania. Ponadto pamiętajmy, że do kwoty ostatecznej będziemy musieli wliczyć koszty dodatkowe, szczególnie wtedy, jeśli decydujemy się na kupno lokalu. Wówczas do listy wydatków dochodzą nam opłaty sądowe, prowizja dla pośrednika, podatek oraz taksa notarialna.

Umawiając się na oględziny interesującego nas mieszkania, wybierajmy godziny popołudniowe - dzięki obecności światła dziennego łatwiej będzie nam dojrzeć jakieś niedoróbki lub wady, będziemy mogli wówczas także zapytać sąsiadów, jak im się w danym miejscu mieszka. Sprawdźmy także okolicę - niezależnie od tego, czy będą to Plewiska, Biedrusko czy Przeźmierowo, dostęp do terenów zielonych, komunikacji miejskiej, sklepów, szkół czy urzędów jest jednakowo ważny i powinien być jednym z naszych kryteriów wyboru.

Innym elementem, który nie zawsze mamy w pamięci, jest to, na którym piętrze będzie znajdować się interesujący nas lokal. Dopóki jesteśmy w pełni sił, raczej nie jest dla nas problemem pokonywanie schodów, jednak gdybyśmy nie daj Boże złamali nogę, to każdy kolejny stopień będzie dla nas wyzwaniem. Kondygnacja, na której mieści się mieszkanie, jest również ważna wtedy, gdy zamierzamy je umeblować: manewrowanie z kanapą na ciasnej klatce schodowej, aby wnieść mebel na czwarte piętro nie brzmi zachęcająco.

Możemy zebrać powyższe pozycje w swoiste podsumowanie: naszym głównym kryterium wyboru nie może być cena, jednak uważnie przeanalizujmy budżet, jaki mamy dostępny i chcemy wydać. Sprawdźmy dokładnie stan lokalu oraz jego standard, aby później nie mieć żadnych przykrych niespodzianek. Upewnijmy się również, czy lokalizacja mieszkania na pewno nam pasuje - jednym będzie odpowiadać Biedrusko i jego spokój, inni wybiorą poznańskie Jeżyce i miejski gwar. Weźmy pod uwagę także wielkość mieszkania oraz to, na której kondygnacji się znajduje - wcześniejsze zdanie sobie sprawy z ewentualnych ograniczeń pomoże nam lepiej przygotować się do urządzania pomieszczeń. Mamy nadzieję, że wspomniane porady pomogą Wam w wyborze miejsca, w którym będziecie czuć się dobrze i w którym będzie chciało się mieszkać!

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.