Czy warto naprawiać auto "tymczasowo"?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wprawdzie serwis urlopowy dobiega już końca, jednak awarie w trasie mogą przydarzyć się zawsze. Co w takich sytuacjach można zrobić i czy można wówczas prowizorycznie tudzież doraźnie naprawić daną usterkę? Wszystko zależy od tego, co nam się zepsuje.

Różnego rodzaju awarie mają określone skutki, a szybkie naprawy w trasie są rozwiązaniem tymczasowym, które ma nam pozwolić na dotarcie do najbliższego warsztatu samochodowego. Możemy również szukać serwisów konkretnej marki, takich jak na przykład serwis Skody - pamiętajmy jednak, że im dłużej będziemy jechać na prowizorce, tym boleśniejsze dla naszego portfela mogą być koszty naprawy.

No dobrze, to co takiego najczęściej może się popsuć? Ot, chociażby pasek osprzętu może nam się zerwać. Taka usterka wiąże się z jednoczesną utratą klimatyzacji, wspomagania i pompy cieczy chłodzącej. Nie ładuje się także wówczas akumulator. Czasem możliwe jest przejechanie jeszcze kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów, jednak musimy pilnować temperatury silnika, aby ten się nie przegrzał.

Często intensywna trasa skutkuje przegrzaniem się silnika. Awaryjnym rozwiązaniem takiego problemu może być włączenie ogrzewania na maksymalną siłę nawiewu oraz mniejsze obciążenie silnika - w ten sposób powinniśmy jakoś dojechać do warsztatu.

Gdy podczas nocnej jazdy spali nam się bezpiecznik odpowiadający za światła, możemy zamienić go miejscami z takim, który odpowiada za element, który nie jest niezbędny do jazdy, jak radio czy zapalniczka. W tej sytuacji nie będzie nam potrzebny serwis Skody - bezpieczniki powinny być dostępne w sprzedaży na każdej stacji benzynowej.

Mocowanie rury wydechowej z biegiem lat zaczyna parcieć, przez co pojawiają się luzy i niebezpieczne poruszanie się elementów układu. W takiej sytuacji możemy poratować się najzwyklejszym kawałkiem drutu lub uniwersalną opaską zaciskową.

W przypadku, gdy awaria jest poważna, a my nie mamy możliwości pozbycia się usterki w żaden sposób, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu naszego auta poprzez rozstawienie trójkąta odblaskowego co najmniej 100 metrów za pojazdem, włączenie świateł awaryjnych oraz założenie kamizelki odblaskowej. Jeśli usterka spotkała nas na drodze szybkiego ruchu, niezwłocznie musimy skryć się za barierkami. Wtedy też kontaktujemy się z służbą drogową odpowiadającą za dany odcinek drogi - ona zabezpieczy nasz pojazd i poratuje nas numerem telefonu do pomocy drogowej. Niekiedy znacznie bardziej opłacalne jest szukanie autolawety samemu - sprawdźmy za pomocą internetu w telefonie, czy jakiś okoliczny warsztat lub serwis Skody nie oferuje swoich usług w korzystnej cenie. Jeśli już przyjedzie po nas pojazd pomocy drogowej, pamiętajmy o odstawieniu słupków na bok oraz o skontaktowaniu się z służbami, aby te mogły je zabrać.

Nasz poradnik to bardzo kompaktowa i skrótowa wersja podpowiedzi, co zrobić, gdy w jakiejś dłuższej trasie spotka nas awaria, ale mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli z tych porad korzystać.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.