Międzynarodowy transport zmarłych

Międzynarodowy transport zmarłych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Transport osoby zmarłej najczęściej powierzany jest zakładowi pogrzebowemu, który posiada odpowiednie pojazdy i pozwolenia do świadczenia tego rodzaju usługi.

W przypadku przewozu na terenie Polski nie ma problemu z dopełnieniem potrzebnych formalności. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy nasz bliski umrze poza granicami kraju. W takim przypadku niezbędna jest pomoc profesjonalnej firmy oferującej transport zmarłych do Polski. Podpowiadamy, jakie kompetencje musi posiadać tego rodzaju firma oraz jakie obowiązki na niej tkwią.

Międzynarodowy transport zmarłych do Polski – aspekty prawne

Statystyki podają, że poza granicami kraju corocznie umiera nawet kilka tysięcy Polaków. Najczęściej bliscy chcą urządzić ceremonię pogrzebową w Polsce i pochować ich na parafialnym cmentarzu. Transport zmarłego z Niemiec oraz innych krajów określa szereg przepisów. Chodzi tutaj zarówno o normy polskie, jak i międzynarodowe. Procedurę opisuje Konwencja Wiedeńska, Rozporządzenie Ministra Zdrowia o postępowaniu ze zwłokami oraz Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W przypadku, gdy transport zmarłych do Polski będzie odbywać się drogą lotniczą, należy przestrzegać również Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie przewozu lotniczego materiałów wymagających szczególnego traktowania.

Transport zmarłych – procedura

Transport zmarłego z Niemiec lub innego kraju to procedura, której musi dopilnować osoba decydująca się na sprowadzenie do kraju szczątków lub prochów. W przypadku, gdy zmarły posiadał wykupioną odpowiednią polisę, formalności i koszty mogą zostać przeniesione na Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Należy otrzymać zaświadczenie od konsula urzędującego w kraju, w którym nastąpił zgon z pozwoleniem na sprowadzenie zwłok lub szczątków do Polski. Zaświadczenie to wydawane jest na wniosek najbliższych zmarłego lub firmy pogrzebowej zajmującej się transportem zwłok. W konsulacie trzeba złożyć akt zgonu przetłumaczony na język polski (tłumaczenie przysięgłe), zaświadczenie lekarza, który potwierdza, że zgon nie nastąpił na skutek choroby zakaźnej oraz pozwolenie na sprowadzenie zwłok wydane przez starostę lub prezydenta miasta (urzędującego w miejscu, w którym planowany jest pochówek).

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Search