Technologia CNC - czym jest i do czego jest używana?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

CNC to tak zwane z (ang. Computerized Numerical Control) czyli nic innego jak układ sterowników, który pozwala na zarządzanie skomplikowanymi maszynami. Najczęściej są to oddzielne systemy głównie wykorzystywane przy obróbce różnych materiałów, dlatego przyjął się termin obróbka CNC. Programuje się przede wszystkim takie użyteczne rzeczy jak frezarki, elektrodrążki czy tokarki. Przy obórce CNC można wyróżnić takie marki jak: PINNACLE LV85 czy Centrum obróbcze MILL 800 która oprócz frezowania idealnie nadaje się też do gwintowania czy rozwiercania i precyzyjnej mechanicznej obróbki.

Początki CNC

Jako początek możemy uznać początek lat 40 gdzie zaczęto programować, głównie drobne maszyny służące do drobnych prac takich jak dziurkowanie, czy dzielenie metali. W 1946 roku John T. Parsons oraz Frank L. Stulen postanowili ulepszyć w swojej firmie cały proces obróbki CNC do większej precyzji. Tak właśnie powstała pierwsza maszyna CNC do wyznaczania wirników nośnych.

Pierwsza maszyna jaka powstała w tej kategorii to prosta obrabiarka CNC marki NC Hydrotel, która powstała w stanie USA. Było można na niej wykonywać proste liniowe interpolacje 3D.

Obróbka i toczenie CNC

Rozwój rynku CNC nastąpił w latach 80 gdzie na rynku powstawało coraz więcej firm przemysłowych, a popyt przed kryzysem na globalnym rynku był liczony w bilionach dolarów. Również rozwój technologii, początki komputeryzacji przyczyniło się do zastąpienia "kart dziurkowych" do stworzenia mikrokomputerów, które zdecydowały przyśpieszyły rozwój produkcji w wielu krajach.

W 2018 roku rynek CNC dostarczył nowe możliwości i standardy - za pomocą technologii Direct Numerical Control, można sterować maszynami za pomocą zewnętrznych komputerów wewnątrz biura.

W jakich branżach nowa technologia jest najbardziej wydajna?

  • Maszyny rolnicze - Wykorzystywanie maszyn i tłoczenie CNC w przypadku maszyn rolniczych jest bardzo szerokie. Linie produkcyjne są nastawione na jak najszybszą produkcję w połączeniu z jakością czyli grube elementy maszyn i skomplikowane części. Naturalnym systemem do obróbki tak skomplikowanych metalowych elementów jest właśnie tłoczenie.
  • Motoryzacja - Motoryzacja z rokiem na rok zyskuje na popularności, właśnie dzięki zastosowaniu wysokiej wydajności wytwarzania części i optymalizacja procesów produkcyjnych, daje wysokie zyski. Popularyzacja maszyn CNC na rynku motoryzacyjnym zaczęła się około 1970 roku podczas wdrażania elementów i materiałów HSS z stali szybkotnącej. Obecnie rynek idzie w kierunku wykorzystaniu laserów 3D.
  • Przemysł lotniczy - Maszyny CNC w tym przypadku są wykorzystywane głównie do wiercenia otworów chłodzących w silnikach, czy innych elementów wyposażenia samolotów, do cięcia i utrzymania wysokiej jakości. Wykonywana obróbka CNC w przypadku samolotów jest za pomocą wycinarek laserowych Laserdyne czy Optimo nowoczesnych rozwiązań dla biznesu.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach na pewno warto znać technologię CNC i skutecznie wykorzystywać ją w swojej firmie.

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.

Najnowsze artykuły