Doradztwo biznesowe – czy warto w nie inwestować?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zrozumiałe jest, że wiele firm zmaga się z decyzją, czy zatrudnić konsultanta. Kierownictwo często może odczuwać, że taki ruch wskazywałby na ich niekompetencję w prowadzeniu firmy i może czuć się zagrożona przez ekspertyzę konsultanta.

Zrozumiałe jest, że wiele firm zmaga się z decyzją, czy zatrudnić konsultanta.  Kierownictwo często może odczuwać, że taki ruch wskazywałby na ich niekompetencję w prowadzeniu firmy i może czuć się zagrożona przez ekspertyzę konsultanta. Jest to jednak bardzo krótkowzroczna perspektywa – w końcu każda firma chce się rozwijać. Poniższe pięć powodów ilustruje, dlaczego konsultanci są często niezbędnym narzędziem służącym do przenoszenia przedsiębiorstwa na wyższy poziom.

 1. Obiektywna perspektywa z zewnątrz

Szczególnie w małych i średnich firmach właściciele i kierownictwo wyższego szczebla zazwyczaj inwestują znaczne ilości czasu, energii i zasobów w swoje przedsiębiorstwa. Z powodu stronniczości lub po prostu zbytniej bliskości do pewnych zagadnień, aby zobaczyć większą perspektywę, firmy mogą łatwo stać się ślepymi na problemy, które dla osoby z zewnątrz będą oczywiste. Neutralny i obiektywny konsultant będzie mógł otwarcie mówić o problemach i możliwych sposobach na ich rozwiązanie.

 2. Osiągnięcie celów krótkoterminowych

Pracownicy firmy mają do wykonania pewne zadania w ramach powierzonych im ról. Jednak trudno jest angażować pracowników do realizacji krótkoterminowych celów, jeśli wymaga to użycia innych, nowych zestawów umiejętności. Pracownicy, którzy normalnie wykonują określone zadania, mogą czuć się obciążeni dodatkowym obowiązkiem, lub mogą być po prostu niezdolni i nie wystarczająco doświadczeni, aby wykonać zadanie dobrze. Zatrudnienie doświadczonego konsultanta i udostępnienie jego zasobów często kończy się oszczędnością znacznego czasu i pieniędzy, które mogłyby być zaangażowane w przekwalifikowanie pracowników, organizowanie i ustalanie priorytetów ich harmonogramów oraz realizowanie tej strategii.

 3. Wykorzystanie nowych umiejętności

Zasadniczą częścią pracy konsultanta jest nadążanie za aktualnymi trendami biznesowymi, strategiami i metodami. Kiedy te umiejętności są stosowane, normalne jest, aby szefowie firm wymagali dogłębnego wyjaśnienia tych metodologii i sposobu, w jaki konsultant je wykorzystał, aby wyciągnąć wnioski. To coś więcej, niż konsultacja pomysłów biznesowych. To okazja, aby kierownictwo firmy nauczyło się nowych umiejętności i używało ich na korzyść firmy na długo po zakończeniu współpracy z doradcą.

 4. Zewnętrzna wiedza rynkowa

Konsultant musi mieć doświadczenie i zrozumienie rynku, w którym działa firma. Ponieważ konsultant zwykle spędza czas z podobnymi firmami, zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmują się inne przedsiębiorstwa, i co trzeba zrobić, aby stać się lepszymi od konkurencji. Na przykład konsultant mógłby łatwo wskazać, że firma nie korzysta z popularnego systemu komunikacji z klientami, który umożliwia podobnym firmom obniżyć koszty w tej sferze.

 5. Luksus posiadania czasu na planowanie

Spójrzmy prawdzie w oczy, menedżerom trudno jest znaleźć dodatkowy czas, potrzebny do opracowania skutecznych planów i strategii wykonawczych, które pozostają poza ich obowiązkami. Wygospodarowanie takiego czasu to luksus, na który nie każda firma może sobie pozwolić, zwłaszcza na wczesnych etapach planowania projektu. Niestety, wiele potencjalnie cennych projektów i pomysłów nigdy nie wprowadza się w życie jedynie z powodu braku czasu. Jeśli jednak konsultant weźmie na siebie część obowiązków ze sfery managementu, menedżerowie będą mogli skupić się na tym, co robią najlepiej.

Jeśli uważasz, że i Twojej firmie pomogłoby doradztwo biznesowe – poznańska firma AMBiznes jest do Twojej dyspozycji. Wysoce wykwalifikowana kadra, wyspecjalizowana w wielu rozmaitych sferach od wielu lat wspiera przedsiębiorstwa różnego szczebla. Odwiedź stronę www.ambiznes.pl i zapoznaj się ze szczegółami oferty!

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.