Koła pasowe – jak wybrać odpowiednie?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Koła pasowe to serca napędowe wielu zaawansowanych maszyn i urządzeń. Wybór najlepszych części nie należy jednak do łatwych. Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę?

Koła pasowe – kluczowe części do maszyn

Głównym zadaniem kół pasowych jest wygłuszanie drgań, powstających w trakcie pracy maszyny. Dzieje się to za pomocą specjalnej piasty, która zostaje oddzielona przez elastomer od pierścienia koła pasowego. Konstrukcja kół sprawia jednak, że każda ich część jest istotna i należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania. Decydując się na zakup warto więc odrzucić (przynajmniej na wstępnym etapie) kryterium ceny. Na rynku można znaleźć wiele tanich podróbek dobrych kół pasowych, które oferowane są za niskie kwoty. Unikajmy takich „promocji”. Koło pasowe niskiej jakości może mieć negatywny wpływ na użytkowania maszyny, a w skrajnym wypadku może nawet doprowadzić do trwałego zepsucia urządzenia.

Podstawowe typy kół pasowych

Koła pasowe możemy podzielić na co najmniej kilka. Na rynku jednak przeważają głównie dwa modele:

  • Klinowe – to najpopularniejszy rozmiar kół pasowych. Ze względu na swoją budowę nazywane są także kołami rowkowymi. Składają się z wieńca, na którym umieszczony jest pasek klinowy, piasty i tarcza.
  • Koła pasowe wału – typowe urządzenia stosowane dla wału korbowego maszyny. Zazwyczaj mocowane są na specjalnych tulejach. Posiadają rowek wpustowy o średnicy od 10 mm do 125 mm.

Kontroluj napęd pasowy, unikaj wpadek

Mechanicy zalecają regularne przeprowadzanie kontroli napędów pasowych. Taka profilaktyka pozwala na szybsze wykrycie problemu i odpowiednią interwencję. Warto też przeprowadzać okresową kontrolę naprężenia paska i jego korekcję. Jeżeli choćby jeden z pasków napędu działa niesprawnie, należy dokonać wymiany całego kompletu. Warto jednak pamiętać, by paski nie pochodziły od wielu producentów. Należy przestrzegać spójności i wybierać części do maszyn kompatybilne, najlepiej od tego samego producenta lub dostawcy.

Ważny jest rozmiar

Koła pasowe produkowane są w różnej wielkości. Warto wybrać takie, które są zgodne z technologią zastosowaną w konkretnym urządzeniu. Nie bez znaczenie jest też materiał, z jakiego zostały wykonane (np. aluminium). Dopasowanie elementów w urządzeniach przemysłowych jest kluczowa dla ich prawidłowego funkcjonowania. Dzięki jej zachowaniu możemy oszczędzić sobie przyszłych kłopotów.

Koła pasowe – nie warto oszczędzać

Wybór odpowiednich kół pasowych nie należy do łatwych. Ważne, by dokonując zakupu nie przesadzać z oszczędnościami. Dobrze dobrane i wysokiej jakości koła pasowe mogą wydatnie przyczynić się do dobrej pracy naszego urządzenia.

TWP Sp. z o.o.

Kościuszki 34

47-400 Racibórz

Polska

tel. 32 700 36 17

tel. 784 750 275

Ezoteryczny Poznań

Ezoteryczny poznań to lokalny serwis informacyjny o Poznaniu i całej Wielkopolsce. Piszemy o aktualnościach, lokalnych atrakcjach, sztuce i kulturze. Wspieramy wyjątkowe inicjatywy lokalne, piszemy o przejawach wyjątkowej przedsiębiorczości lokalnej i wszystkim tym co interesuje Poznaniaka.